KEMET C0805C221K5RALTU
C0805C221K5RALTU picture photo
Mfg. Part Number
C0805C221K5RALTU
Brief Description
CAP CER 220PF 50V X7R 0805
Datasheet Download
C0805C221K5RALTU.pdf
Availability of C0805C221K5RALTU
QUANTITY
C0805C221K5RALTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C0805C221K5RALTU
Internal Part NumberEIS-C0805C221K5RALTU
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance220pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.88mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C0805C221K5RALTU
Related LinksC0805C22, C0805C221K5RALTU Datasheet, KEMET Distributor
C0805C221K5RALTU Details Description
Related parts for C0805C221K5RALTU
RES SMD 13.7 OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 20SOIC datasheet.pdf
TAPE BOX SEALING 72MMX50M CLEAR datasheet.pdf
LIGHT STRIP HP 3LEDS COOL WHITE datasheet.pdf
RES 7.77K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 128POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPDT 0.01A 24V datasheet.pdf
CONN HDR 55POS 2.54MM T/H R/A datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 5 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
500 TB PLU PLU UP/SIDE datasheet.pdf
CAP CER 680PF 1KV X7R RADIAL datasheet.pdf