ASSMANN WSW Components A-TB500-TP09
A-TB500-TP09 picture photo
Mfg. Part Number
A-TB500-TP09
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Wire to Board
Brief Description
TERMINAL BLOCK
Datasheet Download
A-TB500-TP09.pdf
Availability of A-TB500-TP09
QUANTITY
A-TB500-TP09 Order Process
Ship out your order
Specifications of A-TB500-TP09
Internal Part NumberEIS-A-TB500-TP09
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package800
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Wire to Board
SeriesA-TB500
PackagingBulk
Number of Levels1
Positions Per Level9
Pitch0.197" (5.00mm)
Mating Orientation45° (135°) Angle with Board
Current10A
Voltage300V
Wire Gauge12-24 AWG
Mounting TypeThrough Hole
Wire TerminationScrew - Rising Cage Clamp
FeaturesInterlocking (Side)
ColorGray
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Housing MaterialThermoplastic
Contact Material - Plating-
Clamp Material - PlatingBrass - Nickel Plated
Screw Material - PlatingSteel - Zinc Plated
Torque - Screw0.4 Nm (3.5 Lb-In)
Screw ThreadM3
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A-TB500-TP09
Related LinksA-TB50, A-TB500-TP09 Datasheet, ASSMANN WSW Components Distributor
A-TB500-TP09 Details Description
Related parts for A-TB500-TP09
CONN PCI EXPRESS 164POS VERT PCB datasheet.pdf
POLARIZING KEY datasheet.pdf
IC SW TEMP REMOTE 8-UMAX datasheet.pdf
IC D-TYPE LATCH SGL 3-ST 20SO datasheet.pdf
MODULE PLUG-IN datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 16V Y5V 0402 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 7POS PIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS .100" datasheet.pdf
CONN HEADER .100" 32POS datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X12.7MM XCUT T412 datasheet.pdf
COMBO-D 25W3 SCKT SLDR datasheet.pdf
FIXED IND 220NH 10.1A 5.3 MOHM datasheet.pdf