ASSMANN WSW Components A-TB500-TP09
A-TB500-TP09 picture photo
Mfg. Part Number
A-TB500-TP09
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Wire to Board
Brief Description
TERMINAL BLOCK
Datasheet Download
A-TB500-TP09.pdf
Availability of A-TB500-TP09
QUANTITY
A-TB500-TP09 Order Process
Ship out your order
Specifications of A-TB500-TP09
Internal Part NumberEIS-A-TB500-TP09
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package800
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Wire to Board
SeriesA-TB500
PackagingBulk
Number of Levels1
Positions Per Level9
Pitch0.197" (5.00mm)
Mating Orientation45° (135°) Angle with Board
Current10A
Voltage300V
Wire Gauge12-24 AWG
Mounting TypeThrough Hole
Wire TerminationScrew - Rising Cage Clamp
FeaturesInterlocking (Side)
ColorGray
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Housing MaterialThermoplastic
Contact Material - Plating-
Clamp Material - PlatingBrass - Nickel Plated
Screw Material - PlatingSteel - Zinc Plated
Torque - Screw0.4 Nm (3.5 Lb-In)
Screw ThreadM3
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A-TB500-TP09
Related LinksA-TB50, A-TB500-TP09 Datasheet, ASSMANN WSW Components Distributor
A-TB500-TP09 Details Description
Related parts for A-TB500-TP09
Connector Receptacle 32 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
FLEXSTRIP JUMPER .050 13COND datasheet.pdf
RES MO 1/2W 15 OHM 5% AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 15POS STR 7.62MM datasheet.pdf
MOSFET 2P-CH 12V 3.1A CHIPFET datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 100W datasheet.pdf
WIRE PIN KRIMPTITE TAPED datasheet.pdf
Connector Socket 55 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
RES SMD 133K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf