ASSMANN WSW Components A-TB500-TQ02SB
A-TB500-TQ02SB picture photo
Mfg. Part Number
A-TB500-TQ02SB
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Wire to Board
Brief Description
TERMINAL BLOCK
Datasheet Download
A-TB500-TQ02SB.pdf
Availability of A-TB500-TQ02SB
QUANTITY
A-TB500-TQ02SB Order Process
Ship out your order
Specifications of A-TB500-TQ02SB
Internal Part NumberEIS-A-TB500-TQ02SB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,500
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Wire to Board
SeriesA-TB500
PackagingBulk
Number of Levels1
Positions Per Level2
Pitch0.197" (5.00mm)
Mating Orientation45° (135°) Angle with Board
Current15A
Voltage300V
Wire Gauge14-22 AWG
Mounting TypeThrough Hole
Wire TerminationScrew - Leaf Spring, Wire Guard
Features-
ColorBlack
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Housing MaterialThermoplastic
Contact Material - Plating-
Clamp Material - PlatingSteel, Stainless
Screw Material - PlatingSteel - Zinc Plated
Torque - Screw0.4 Nm (3.5 Lb-In)
Screw ThreadM3
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A-TB500-TQ02SB
Related LinksA-TB500, A-TB500-TQ02SB Datasheet, ASSMANN WSW Components Distributor
A-TB500-TQ02SB Details Description
Related parts for A-TB500-TQ02SB
RES SMD 1.3KOHM 0.05% 1/16W 0402 datasheet.pdf
MOSFET 2N-CH 30V 9.3A 8-SOIC datasheet.pdf
MOTOR SERVO AC BK INC KEY 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf
RES 301 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 330UF 20% 6V AXIAL datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 600V 12A DO4 datasheet.pdf
DIODE ZENER 56V 10W DO213AA datasheet.pdf
CAP FILM 0.0068UF 5% 630VDC AXIA datasheet.pdf