Red Lion Controls PCU12005
PCU12005 picture photo
Mfg. Part Number
PCU12005
Datasheet Download
PCU12005.pdf
Availability of PCU12005
QUANTITY
PCU12005 Order Process
Ship out your order
Specifications of PCU12005
Internal Part NumberEIS-PCU12005
TypeProcess Controller
Input Range0 ~ 20mA, 0 ~ 10VDC
Output TypeAnalog (2), Option Cards Available
Control MethodOn/Off, Proportional (PID)
CommunicationsRS-485
Number Of Characters Per Row4, 4
Display TypeLED - Dual Color Characters
Display Characters - Height0.401" (10.20mm), 0.299" (7.60mm)
Voltage - Supply115/230VAC
Panel Cutout DimensionsRectangular - 92.00mm x 45.00mm
Ingress ProtectionIP65 (Face)
Operating Temperature0°C ~ 50°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PCU12005
Related LinksPCU1, PCU12005 Datasheet, Red Lion Controls Distributor
PCU12005 Details Description
Related parts for PCU12005
TERM BLOCK HDR 10POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
CABLE SMA QC-QC PLUG RG-316 36" datasheet.pdf
RES SMD 75K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
MOD THYRISTOR DUAL 1400V Y1-CU datasheet.pdf
CAP TANT 2.2UF 16V 20% 1507 datasheet.pdf
RES 196K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 332 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X25MM L-TAB T412 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Through Hole Solder datasheet.pdf