ASSMANN WSW Components A-TB500-TR07H
A-TB500-TR07H picture photo
Mfg. Part Number
A-TB500-TR07H
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Wire to Board
Brief Description
TERMINAL BLOCK
Datasheet Download
A-TB500-TR07H.pdf
Availability of A-TB500-TR07H
QUANTITY
A-TB500-TR07H Order Process
Ship out your order
Specifications of A-TB500-TR07H
Internal Part NumberEIS-A-TB500-TR07H
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package800
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Wire to Board
SeriesA-TB500
PackagingBulk
Number of Levels1
Positions Per Level7
Pitch0.197" (5.00mm)
Mating OrientationHorizontal with Board
Current20A
Voltage300V
Wire Gauge12-22 AWG
Mounting TypeThrough Hole
Wire TerminationScrew - Pressure Clip
FeaturesInterlocking (Side)
ColorGreen
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Housing MaterialThermoplastic
Contact Material - PlatingBrass - Tin Plated
Clamp Material - PlatingSteel - Zinc Plated
Screw Material - PlatingSteel - Zinc Plated
Torque - Screw0.27 Nm (2.4 Lb-In)
Screw ThreadM2.5
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A-TB500-TR07H
Related LinksA-TB50, A-TB500-TR07H Datasheet, ASSMANN WSW Components Distributor
A-TB500-TR07H Details Description
Related parts for A-TB500-TR07H
CAP FILM 0.018UF 5% 100VDC RAD datasheet.pdf
RES SMD 10 OHM 5% 1/2W 1210 datasheet.pdf
TERM BLOCK RISING CLAMP 24POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 25W datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 36V 300W datasheet.pdf
CONN FEMALE PLUG 5POS ORG datasheet.pdf
UNIVERSAL TRIM KIT 600MM X 1750M datasheet.pdf
Connector Socket 55 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
Connector Socket 4 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf
RES 0.101 OHM 10W 1% RADIAL datasheet.pdf
CRYSTAL 32.7680 KHZ 12.5PF SMD datasheet.pdf