ASSMANN WSW Components A-TB500-TR17H
A-TB500-TR17H picture photo
Mfg. Part Number
A-TB500-TR17H
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Wire to Board
Brief Description
TERMINAL BLOCK
Datasheet Download
A-TB500-TR17H.pdf
Availability of A-TB500-TR17H
QUANTITY
A-TB500-TR17H Order Process
Ship out your order
Specifications of A-TB500-TR17H
Internal Part NumberEIS-A-TB500-TR17H
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Wire to Board
SeriesA-TB500
PackagingBulk
Number of Levels1
Positions Per Level17
Pitch0.197" (5.00mm)
Mating OrientationHorizontal with Board
Current20A
Voltage300V
Wire Gauge12-22 AWG
Mounting TypeThrough Hole
Wire TerminationScrew - Pressure Clip
FeaturesInterlocking (Side)
ColorGreen
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Housing MaterialThermoplastic
Contact Material - PlatingBrass - Tin Plated
Clamp Material - PlatingSteel - Zinc Plated
Screw Material - PlatingSteel - Zinc Plated
Torque - Screw0.27 Nm (2.4 Lb-In)
Screw ThreadM2.5
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A-TB500-TR17H
Related LinksA-TB50, A-TB500-TR17H Datasheet, ASSMANN WSW Components Distributor
A-TB500-TR17H Details Description
Related parts for A-TB500-TR17H
TRANS PREBIAS PNP 200MW MINI3 datasheet.pdf
IC XMITTER ASK/FSK/GFSK 24TSSOP datasheet.pdf
IC 1-OF-8 DECODER 16-SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 600V 15A TO220AC datasheet.pdf
IGBT 600V 140A 454W TO247AD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 22 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CAP CER 3300PF 500V Z5U RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 100W datasheet.pdf
IC 8051 MCU 16K FLASH 32-QFP datasheet.pdf
CONN RCPT 48POS BOX MNT SKT datasheet.pdf
CAP ALUM 22000UF 20% 16V SNAP datasheet.pdf