ASSMANN WSW Components A-TB500-VG16SB
A-TB500-VG16SB picture photo
Mfg. Part Number
A-TB500-VG16SB
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Headers, Plugs and Sockets
Datasheet Download
A-TB500-VG16SB.pdf
Availability of A-TB500-VG16SB
QUANTITY
A-TB500-VG16SB Order Process
Ship out your order
Specifications of A-TB500-VG16SB
Internal Part NumberEIS-A-TB500-VG16SB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Headers, Plugs and Sockets
Series-
PackagingBulk
TypePlug for Unshrouded Header
Number of Positions16
Positions Per Level16
Number of Levels1
Pitch0.197" (5.00mm)
Header Orientation-
Plug Wire Entry90°
Termination StyleScrew - Leaf Spring, Wire Guard
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Current - IEC-
Voltage - IEC-
Current - UL10A
Voltage - UL300V
Wire Gauge or Range - AWG14-22 AWG
Wire Gauge or Range - mm²-
Color-
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Contact Mating Finish-
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A-TB500-VG16SB
Related LinksA-TB500, A-TB500-VG16SB Datasheet, ASSMANN WSW Components Distributor
A-TB500-VG16SB Details Description
Related parts for A-TB500-VG16SB
CONN HEADER .100 DUAL STR 50POS datasheet.pdf
IC VOLTAGE MON TRPL EE 16-SOIC datasheet.pdf
IC MULTIPLEXER DUAL 4X1 16SOIC datasheet.pdf
MPR WITH TIA-232/TIA-485 datasheet.pdf
RES 576K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH SLIDE datasheet.pdf
DIODE ZENER 180V 3W DO204AL datasheet.pdf