Vishay/Dale RNC50J3090BSBSL
RNC50J3090BSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J3090BSBSL
Brief Description
RES 309 OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J3090BSBSL.pdf
Availability of RNC50J3090BSBSL
QUANTITY
RNC50J3090BSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J3090BSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC50J3090BSBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)309
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J3090BSBSL
Related LinksRNC50J3, RNC50J3090BSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J3090BSBSL Details Description
Related parts for RNC50J3090BSBSL
FIXED IND 2.2NH 400MA 200 MOHM datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 10V SMD datasheet.pdf
CAP CER 820PF 50V X7R 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 1A SYNC 14DFN datasheet.pdf
CONN RCPT 20POS JAM NUT SKT datasheet.pdf
DIODE ZENER 5.6V 500MW DO35 datasheet.pdf
CONN RCPT 13POS WALL MNT PIN datasheet.pdf
LED 5MM 585NM YLW CLR 28V TS5.5 datasheet.pdf
Connector Quick Connect Tab 0.187" (4.75mm) Solder datasheet.pdf