Vicor Corporation VI-21V-EV-F3
VI-21V-EV-F3 picture photo
Mfg. Part Number
VI-21V-EV-F3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 150W
Datasheet Download
VI-21V-EV-F3.pdf
Availability of VI-21V-EV-F3
QUANTITY
VI-21V-EV-F3 Order Process
Ship out your order
Specifications of VI-21V-EV-F3
Internal Part NumberEIS-VI-21V-EV-F3
3D ModelVI-2xx-xx-F3.stpVI-2xx-xx-F3.pdf
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21V
Voltage - Input (Max)32V
Voltage - Output 15.8V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)25.86A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.86" W x 0.79" H (116.8mm x 47.2mm x 20.1mm)
Operating Temperature-10°C ~ 85°C
Efficiency88%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VI-21V-EV-F3
Related LinksVI-21V, VI-21V-EV-F3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VI-21V-EV-F3 Details Description
Related parts for VI-21V-EV-F3
PANEL CARDRACK P-TYPE 8.75X12 datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 0.1A TO92-3 datasheet.pdf
EVAL MODULE FOR ADS1248 datasheet.pdf
CAP CER 0.39UF 250V X7R 1812 datasheet.pdf
DC EMI FILTER MODULE 75V 10A datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 35V 20% 2917 datasheet.pdf
RES 475K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
RES 4.06M OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 60POS .100" DL GOLD datasheet.pdf
CABLE datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS INLINE PIN RA datasheet.pdf