ASSMANN WSW Components A-TB500-VI03H
A-TB500-VI03H picture photo
Mfg. Part Number
A-TB500-VI03H
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Wire to Board
Datasheet Download
A-TB500-VI03H.pdf
Availability of A-TB500-VI03H
QUANTITY
A-TB500-VI03H Order Process
Ship out your order
Specifications of A-TB500-VI03H
Internal Part NumberEIS-A-TB500-VI03H
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,500
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Wire to Board
SeriesA-TB500
PackagingBulk
Number of Levels1
Positions Per Level3
Pitch0.197" (5.00mm)
Mating OrientationHorizontal with Board
Current16A
Voltage300V
Wire Gauge12-28 AWG
Mounting TypeThrough Hole
Wire TerminationScrew - Rising Cage Clamp
FeaturesInterlocking (Side)
ColorGreen
Operating Temperature-30°C ~ 105°C
Housing MaterialThermoplastic
Contact Material - PlatingBrass
Clamp Material - Plating-
Screw Material - PlatingSteel - Zinc Plated
Torque - Screw0.4 Nm (3.5 Lb-In)
Screw ThreadM3
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A-TB500-VI03H
Related LinksA-TB50, A-TB500-VI03H Datasheet, ASSMANN WSW Components Distributor
A-TB500-VI03H Details Description
Related parts for A-TB500-VI03H
DIODE GEN PURP 600V 1A AXIAL datasheet.pdf
KIT EVAL FOR LT SERIES 433MHZ datasheet.pdf
RES 13.3 OHM 1W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 125V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 150W datasheet.pdf
SL WTW CONN SR OPT B 23POS datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 8POS INLINE SKT datasheet.pdf
Connector Socket 6 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf