ASSMANN WSW Components A-TB500-VI04H
A-TB500-VI04H picture photo
Mfg. Part Number
A-TB500-VI04H
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Wire to Board
Datasheet Download
A-TB500-VI04H.pdf
Availability of A-TB500-VI04H
QUANTITY
A-TB500-VI04H Order Process
Ship out your order
Specifications of A-TB500-VI04H
Internal Part NumberEIS-A-TB500-VI04H
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,500
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Wire to Board
SeriesA-TB500
PackagingBulk
Number of Levels1
Positions Per Level4
Pitch0.197" (5.00mm)
Mating OrientationHorizontal with Board
Current16A
Voltage300V
Wire Gauge12-28 AWG
Mounting TypeThrough Hole
Wire TerminationScrew - Rising Cage Clamp
FeaturesInterlocking (Side)
ColorGreen
Operating Temperature-30°C ~ 105°C
Housing MaterialThermoplastic
Contact Material - PlatingBrass
Clamp Material - Plating-
Screw Material - PlatingSteel - Zinc Plated
Torque - Screw0.4 Nm (3.5 Lb-In)
Screw ThreadM3
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A-TB500-VI04H
Related LinksA-TB50, A-TB500-VI04H Datasheet, ASSMANN WSW Components Distributor
A-TB500-VI04H Details Description
Related parts for A-TB500-VI04H
CAP FILM 0.3UF 2% 160VDC RADIAL datasheet.pdf
Connector Receptacle 50 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC RS232 3V-5.5V DRVR 16-TSSOP datasheet.pdf
CONN PLUG 12POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W datasheet.pdf
Connector Socket 8 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET ZIF 36POS TIN datasheet.pdf
CONN JUMPER AMC PLUG-PLUG 89MM datasheet.pdf
HEATSINK 50X40X12.7MM XCUT T412 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X20MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CONN DSUB 26POS H.D M R/A 4-40 datasheet.pdf