ASSMANN WSW Components A-TB500-VI06V
A-TB500-VI06V picture photo
Mfg. Part Number
A-TB500-VI06V
Datasheet Download
A-TB500-VI06V.pdf
Availability of A-TB500-VI06V
QUANTITY
A-TB500-VI06V Order Process
Ship out your order
Specifications of A-TB500-VI06V
Internal Part NumberEIS-A-TB500-VI06V
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package800
Number of Levels1
Positions Per Level6
Pitch0.197" (5.00mm)
Mating OrientationVertical with Board
Current16A
Voltage300V
ColorGreen
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Housing MaterialThermoplastic
Contact Material - Plating-
Clamp Material - PlatingBrass - Nickel Plated
Screw Material - PlatingSteel - Zinc Plated
Torque - Screw0.4 Nm (3.5 Lb-In)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A-TB500-VI06V
Related LinksA-TB50, A-TB500-VI06V Datasheet, ASSMANN WSW Components Distributor
A-TB500-VI06V Details Description
Related parts for A-TB500-VI06V
CAP FILM 4700PF 10% 100VDC RAD datasheet.pdf
RES SMD 33.2K OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
CONN HEADER 7POS VERT TIN 2.5MM datasheet.pdf
RES SMD 28.7K OHM 1% 2W 2512 datasheet.pdf
RES 30.9K OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
MOSFET 2N-CH 10.6V 8SOIC datasheet.pdf
MOD IGBT 600V 50A SP1 datasheet.pdf
IC SENSOR ROT SPEED SIP2 datasheet.pdf
CONN PLUG 11POS INLINE PIN datasheet.pdf