ASSMANN WSW Components A-TB500-VJ02H
A-TB500-VJ02H picture photo
Mfg. Part Number
A-TB500-VJ02H
Datasheet Download
A-TB500-VJ02H.pdf
Availability of A-TB500-VJ02H
QUANTITY
A-TB500-VJ02H Order Process
Ship out your order
Specifications of A-TB500-VJ02H
Internal Part NumberEIS-A-TB500-VJ02H
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,500
Number of Levels1
Positions Per Level2
Pitch0.197" (5.00mm)
Mating OrientationHorizontal with Board
Current20A
Voltage300V
Wire Gauge12-30 AWG
ColorGreen
Operating Temperature-30°C ~ 105°C
Housing MaterialThermoplastic
Contact Material - PlatingBrass
Clamp Material - Plating-
Screw Material - PlatingSteel - Zinc Plated
Torque - Screw0.4 Nm (3.5 Lb-In)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A-TB500-VJ02H
Related LinksA-TB50, A-TB500-VJ02H Datasheet, ASSMANN WSW Components Distributor
A-TB500-VJ02H Details Description
Related parts for A-TB500-VJ02H
CONN EDGECARD 16POS .156 EXTEND datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 50V 3A DO220AA datasheet.pdf
RES 130K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 270UH 6.5A 67 MOHM TH datasheet.pdf
CAP CER 2.2UF 4V X5R 0805 datasheet.pdf
RES 2.61K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC REG BCK 3.3V 0.8A SYNC 8LFCSP datasheet.pdf
RES 383K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 301 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100" datasheet.pdf
RES 1.82M OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf