ASSMANN WSW Components A-TB500-VJ22V
A-TB500-VJ22V picture photo
Mfg. Part Number
A-TB500-VJ22V
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Wire to Board
Datasheet Download
A-TB500-VJ22V.pdf
Availability of A-TB500-VJ22V
QUANTITY
A-TB500-VJ22V Order Process
Ship out your order
Specifications of A-TB500-VJ22V
Internal Part NumberEIS-A-TB500-VJ22V
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Wire to Board
SeriesA-TB500
PackagingBulk
Number of Levels1
Positions Per Level22
Pitch0.197" (5.00mm)
Mating OrientationVertical with Board
Current20A
Voltage300V
Wire Gauge12-30 AWG
Mounting TypeThrough Hole
Wire TerminationScrew - Rising Cage Clamp
FeaturesInterlocking (Side)
ColorGreen
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Housing MaterialThermoplastic
Contact Material - Plating-
Clamp Material - PlatingBrass - Nickel Plated
Screw Material - PlatingSteel - Zinc Plated
Torque - Screw0.4 Nm (3.5 Lb-In)
Screw ThreadM3
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A-TB500-VJ22V
Related LinksA-TB50, A-TB500-VJ22V Datasheet, ASSMANN WSW Components Distributor
A-TB500-VJ22V Details Description
Related parts for A-TB500-VJ22V
RES SMD 470 OHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC MPU Z80 16MHZ 100QFP datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V datasheet.pdf
CONV DC/DC 10W 24VIN 3.4VOUT DIP datasheet.pdf
CAP CER 100PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf
IC POWER MANAGEMENT PMAAC 32QFN datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 38POS PNL MNT PIN datasheet.pdf
TERM BLOCK HEADER datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X35MM L-TAB T412 datasheet.pdf
MICRO 15C S 20" WHT JACKP NI datasheet.pdf