ASSMANN WSW Components A-TB508-HA11H
A-TB508-HA11H picture photo
Mfg. Part Number
A-TB508-HA11H
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Wire to Board
Datasheet Download
A-TB508-HA11H.pdf
Availability of A-TB508-HA11H
QUANTITY
A-TB508-HA11H Order Process
Ship out your order
Specifications of A-TB508-HA11H
Internal Part NumberEIS-A-TB508-HA11H
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package600
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Wire to Board
SeriesA-TB508
PackagingBulk
Number of Levels1
Positions Per Level11
Pitch0.200" (5.08mm)
Mating OrientationHorizontal with Board
Current10A
Voltage300V
Wire Gauge14-24 AWG
Mounting TypeThrough Hole
Wire TerminationScrewless
FeaturesInterlocking (Side), Lever Actuated
ColorGreen
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Housing MaterialThermoplastic
Contact Material - PlatingBrass
Clamp Material - Plating-
Screw Material - Plating-
Torque - Screw-
Screw Thread-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A-TB508-HA11H
Related LinksA-TB50, A-TB508-HA11H Datasheet, ASSMANN WSW Components Distributor
A-TB508-HA11H Details Description
Related parts for A-TB508-HA11H
IC COMP DUAL LO PWR 8-DIP datasheet.pdf
RES SMD 21.5K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 38POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC FIFO 8192X18 15NS 32PLCC datasheet.pdf
FAN AXIAL 92.5X25MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
1.20MM WTB HEADER VERT 3POS datasheet.pdf
CAP TANT 1.5UF 35V 20% 1410 datasheet.pdf
RES 20K OHM 1W .25% AXIAL datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3500K 4SMD datasheet.pdf
FIXED IND 500UH 2.6A 160 MOHM TH datasheet.pdf
SWITCH SELECT SPST-NC 10A 120V datasheet.pdf
34 MHz, CBFET Fast Settling Op Amp IC datasheet.pdf