ASSMANN WSW Components A-TB508-HA16V
A-TB508-HA16V picture photo
Mfg. Part Number
A-TB508-HA16V
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Wire to Board
Datasheet Download
A-TB508-HA16V.pdf
Availability of A-TB508-HA16V
QUANTITY
A-TB508-HA16V Order Process
Ship out your order
Specifications of A-TB508-HA16V
Internal Part NumberEIS-A-TB508-HA16V
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Wire to Board
SeriesA-TB508
PackagingBulk
Number of Levels1
Positions Per Level16
Pitch0.200" (5.08mm)
Mating OrientationVertical with Board
Current10A
Voltage300V
Wire Gauge14-24 AWG
Mounting TypeThrough Hole
Wire TerminationScrewless
FeaturesInterlocking (Side), Lever Actuated
ColorGreen
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Housing MaterialThermoplastic
Contact Material - PlatingBrass
Clamp Material - Plating-
Screw Material - Plating-
Torque - Screw-
Screw Thread-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A-TB508-HA16V
Related LinksA-TB50, A-TB508-HA16V Datasheet, ASSMANN WSW Components Distributor
A-TB508-HA16V Details Description
Related parts for A-TB508-HA16V
CARD EDGE CONN 34POS W/O FLANGE datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Free Hanging (In-Line) IDC, Discrete Wire datasheet.pdf
RES SMD 1.5K OHM 0.1% 1/2W MELF datasheet.pdf
CONN RING 22-16AWG #6 SOLIS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 150W datasheet.pdf
RES 24.9K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 53.6K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 50V 1A DO41 datasheet.pdf
SENSOR PRES 60PSI GAUG 3.3V DIP datasheet.pdf