ASSMANN WSW Components A-TB508-HA18H
A-TB508-HA18H picture photo
Mfg. Part Number
A-TB508-HA18H
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Wire to Board
Brief Description
TERMINAL BLOCK
Datasheet Download
A-TB508-HA18H.pdf
Availability of A-TB508-HA18H
QUANTITY
A-TB508-HA18H Order Process
Ship out your order
Specifications of A-TB508-HA18H
Internal Part NumberEIS-A-TB508-HA18H
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Wire to Board
SeriesA-TB508
PackagingBulk
Number of Levels1
Positions Per Level18
Pitch0.200" (5.08mm)
Mating OrientationHorizontal with Board
Current10A
Voltage300V
Wire Gauge14-24 AWG
Mounting TypeThrough Hole
Wire TerminationScrewless
FeaturesInterlocking (Side), Lever Actuated
ColorGreen
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Housing MaterialThermoplastic
Contact Material - PlatingBrass
Clamp Material - Plating-
Screw Material - Plating-
Torque - Screw-
Screw Thread-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A-TB508-HA18H
Related LinksA-TB50, A-TB508-HA18H Datasheet, ASSMANN WSW Components Distributor
A-TB508-HA18H Details Description
Related parts for A-TB508-HA18H
FAN AXIAL 60X25MM BALL 5V FS05B3 datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 1VA 50V datasheet.pdf
IC CTRLR HOT SWAP SGL 16-QSOP datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 5KV 2CH TRANS 8DIP datasheet.pdf
FAN AXIAL 60X38MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 3.81MM 18POS datasheet.pdf
CONN HEADER BACKPLANE 56POS GOLD datasheet.pdf
RES 61.9K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 33.2K OHM 3/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
POLYSWITCH RESETTABLE DEVICE datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf