ASSMANN WSW Components A-TB508-HG04
A-TB508-HG04 picture photo
Mfg. Part Number
A-TB508-HG04
Datasheet Download
A-TB508-HG04.pdf
Availability of A-TB508-HG04
QUANTITY
A-TB508-HG04 Order Process
Ship out your order
Specifications of A-TB508-HG04
Internal Part NumberEIS-A-TB508-HG04
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,500
Number of Levels1
Positions Per Level4
Pitch0.200" (5.08mm)
Mating Orientation45° (135°) Angle with Board
Current15A
Voltage300V
Wire Gauge12-28 AWG
Mounting TypeThrough Hole
Wire TerminationScrewless
FeaturesInterlocking (Side)
Color-
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Housing MaterialThermoplastic
Contact Material - PlatingBrass
Clamp Material - PlatingSteel, Stainless
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A-TB508-HG04
Related LinksA-TB50, A-TB508-HG04 Datasheet, ASSMANN WSW Components Distributor
A-TB508-HG04 Details Description
Related parts for A-TB508-HG04
IC MOTOR CONTROLLER PAR 28DIP datasheet.pdf
IC BUFF/DVR TRI-ST 8BIT 20SSOP datasheet.pdf
SWITCH DETECTOR SPST/NC W/WIRES datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 60V D618 datasheet.pdf
IC OPAMP DIFF 290MHZ 8SOIC datasheet.pdf
SENSOR 50PSI 7/16-20-2B .5-4.5V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf
CONN MOD JACK 6P4C R/A SHIELDED datasheet.pdf
CABLE USB 2.0 480MBPS datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf