ASSMANN WSW Components A-TB508-T909
A-TB508-T909 picture photo
Mfg. Part Number
A-TB508-T909
Datasheet Download
A-TB508-T909.pdf
Availability of A-TB508-T909
QUANTITY
A-TB508-T909 Order Process
Ship out your order
Specifications of A-TB508-T909
Internal Part NumberEIS-A-TB508-T909
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package800
Number of Levels1
Positions Per Level9
Pitch0.200" (5.08mm)
Mating OrientationVertical with Board
Current15A
Voltage300V
Wire Gauge14-24 AWG
Mounting TypeBoard Edge, Through Hole
Wire TerminationScrew - Leaf Spring, Wire Guard
FeaturesInterlocking (Side)
ColorGreen
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Housing MaterialThermoplastic
Contact Material - Plating-
Clamp Material - PlatingSteel, Stainless
Screw Material - PlatingSteel - Zinc Plated
Torque - Screw0.36 Nm (3.2 Lb-In)
Screw ThreadM2.6
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A-TB508-T909
Related LinksA-TB50, A-TB508-T909 Datasheet, ASSMANN WSW Components Distributor
A-TB508-T909 Details Description
Related parts for A-TB508-T909
SWITCH PUSH DPST-NC 10A 110V datasheet.pdf
RES SMD 2K OHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 14K OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
CLIP LEAD FOR MICRO GRABBER RED datasheet.pdf
TRANS FLYBACK LT3748 12UH SMD datasheet.pdf
CAP TANT 0.12UF 5% 50V AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 20A datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 1.8V SMD datasheet.pdf