ASSMANN WSW Components A-TB508-TP09
A-TB508-TP09 picture photo
Mfg. Part Number
A-TB508-TP09
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Wire to Board
Datasheet Download
A-TB508-TP09.pdf
Availability of A-TB508-TP09
QUANTITY
A-TB508-TP09 Order Process
Ship out your order
Specifications of A-TB508-TP09
Internal Part NumberEIS-A-TB508-TP09
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package800
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Wire to Board
SeriesA-TB508
PackagingBulk
Number of Levels1
Positions Per Level9
Pitch0.200" (5.08mm)
Mating Orientation45° (135°) Angle with Board
Current10A
Voltage300V
Wire Gauge14-22 AWG
Mounting TypeThrough Hole
Wire TerminationScrew - Rising Cage Clamp
FeaturesInterlocking (Side)
Color-
Operating Temperature-33°C ~ 120°C
Housing MaterialPolybutylene Terephthalate (PBT)
Contact Material - PlatingBrass - Nickel Plated
Clamp Material - Plating-
Screw Material - Plating-
Torque - Screw-
Screw Thread-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A-TB508-TP09
Related LinksA-TB50, A-TB508-TP09 Datasheet, ASSMANN WSW Components Distributor
A-TB508-TP09 Details Description
Related parts for A-TB508-TP09
SWITCH PUSH DPST 10A 110V datasheet.pdf
IC MUX DUAL DIFF 3.3V/5V 20TSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS R/A .050 SLD datasheet.pdf
INSERTER ASSY. 64 POSN. datasheet.pdf
FIXED IND 820UH 400MA 3.78 OHM datasheet.pdf
RELAY BLOCK 16POS AC220/240 IN datasheet.pdf
RES SMD 267 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 25W datasheet.pdf
AUTO RESET THERMOSTAT datasheet.pdf
AC/DC CNVRTR 5V 3.3V +/-12V 200W datasheet.pdf