ASSMANN WSW Components A-TB508-TP09
A-TB508-TP09 picture photo
Mfg. Part Number
A-TB508-TP09
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Wire to Board
Brief Description
TERMINAL BLOCK
Datasheet Download
A-TB508-TP09.pdf
Availability of A-TB508-TP09
QUANTITY
A-TB508-TP09 Order Process
Ship out your order
Specifications of A-TB508-TP09
Internal Part NumberEIS-A-TB508-TP09
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package800
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Wire to Board
SeriesA-TB508
PackagingBulk
Number of Levels1
Positions Per Level9
Pitch0.200" (5.08mm)
Mating Orientation45° (135°) Angle with Board
Current10A
Voltage300V
Wire Gauge14-22 AWG
Mounting TypeThrough Hole
Wire TerminationScrew - Rising Cage Clamp
FeaturesInterlocking (Side)
Color-
Operating Temperature-33°C ~ 120°C
Housing MaterialPolybutylene Terephthalate (PBT)
Contact Material - PlatingBrass - Nickel Plated
Clamp Material - Plating-
Screw Material - Plating-
Torque - Screw-
Screw Thread-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A-TB508-TP09
Related LinksA-TB50, A-TB508-TP09 Datasheet, ASSMANN WSW Components Distributor
A-TB508-TP09 Details Description
Related parts for A-TB508-TP09
IC FPGA 322 I/O 484FBGA datasheet.pdf
CONN HEADER 94POS .100" DL GOLD datasheet.pdf
LAMP INCAND 3MM WIRE TERM 14V datasheet.pdf
IC 2.2A PWR DIST SWITCH 8-SOIC datasheet.pdf
BNC SHUNT 50 OHM 1GHZ 1W datasheet.pdf
FUSE FAST SEMICONDUCTOR 40A 690V datasheet.pdf
IC OSC PROG TIMER 8MHZ 4-VFQFPN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
RES SMD 100K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
49.53MM X 48.26MM 1=25/PK datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 9 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf