ASSMANN WSW Components A-TB508-VI12V
A-TB508-VI12V picture photo
Mfg. Part Number
A-TB508-VI12V
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Wire to Board
Brief Description
TERMINAL BLOCK
Datasheet Download
A-TB508-VI12V.pdf
Availability of A-TB508-VI12V
QUANTITY
A-TB508-VI12V Order Process
Ship out your order
Specifications of A-TB508-VI12V
Internal Part NumberEIS-A-TB508-VI12V
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Wire to Board
SeriesA-TB508
PackagingBulk
Number of Levels1
Positions Per Level12
Pitch0.200" (5.08mm)
Mating OrientationVertical with Board
Current16A
Voltage300V
Wire Gauge12-28 AWG
Mounting TypeThrough Hole
Wire TerminationScrew - Rising Cage Clamp
FeaturesInterlocking (Side)
ColorGreen
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Housing MaterialThermoplastic
Contact Material - Plating-
Clamp Material - PlatingBrass - Nickel Plated
Screw Material - PlatingSteel - Zinc Plated
Torque - Screw0.4 Nm (3.5 Lb-In)
Screw ThreadM3
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A-TB508-VI12V
Related LinksA-TB50, A-TB508-VI12V Datasheet, ASSMANN WSW Components Distributor
A-TB508-VI12V Details Description
Related parts for A-TB508-VI12V
FIXED IND 220NH 1.04A 140 MOHM datasheet.pdf