ASSMANN WSW Components A-TB508-VI21H
A-TB508-VI21H picture photo
Mfg. Part Number
A-TB508-VI21H
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Wire to Board
Brief Description
TERMINAL BLOCK
Datasheet Download
A-TB508-VI21H.pdf
Availability of A-TB508-VI21H
QUANTITY
A-TB508-VI21H Order Process
Ship out your order
Specifications of A-TB508-VI21H
Internal Part NumberEIS-A-TB508-VI21H
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Wire to Board
SeriesA-TB508
PackagingBulk
Number of Levels1
Positions Per Level21
Pitch0.200" (5.08mm)
Mating OrientationHorizontal with Board
Current16A
Voltage300V
Wire Gauge12-28 AWG
Mounting TypeThrough Hole
Wire TerminationScrew - Rising Cage Clamp
FeaturesInterlocking (Side)
ColorGreen
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Housing MaterialThermoplastic
Contact Material - Plating-
Clamp Material - PlatingBrass - Nickel Plated
Screw Material - PlatingSteel - Zinc Plated
Torque - Screw0.4 Nm (3.5 Lb-In)
Screw ThreadM3
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A-TB508-VI21H
Related LinksA-TB50, A-TB508-VI21H Datasheet, ASSMANN WSW Components Distributor
A-TB508-VI21H Details Description
Related parts for A-TB508-VI21H
CONN FFC FPC TOP 26POS 1MM R/A datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN HEADER XH TOP 16POS 2.5MM datasheet.pdf
IC NVSRAM 1MBIT 25NS 48SSOP datasheet.pdf
PHOTODIODE 880NM W/FILTER SMD datasheet.pdf
IC GATE DVR LOW SIDE 1CH 6SON datasheet.pdf
Connector Socket 60 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN PLUG 29POS STRAIGHT SCKT datasheet.pdf
TVS DIODE 150VWM 243VC DO-215AA datasheet.pdf
CRYSTAL 4.00 MHZ 20.0PF SMD datasheet.pdf