ASSMANN WSW Components A-TB508-VJ16V
A-TB508-VJ16V picture photo
Mfg. Part Number
A-TB508-VJ16V
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Wire to Board
Brief Description
TERMINAL BLOCK
Datasheet Download
A-TB508-VJ16V.pdf
Availability of A-TB508-VJ16V
QUANTITY
A-TB508-VJ16V Order Process
Ship out your order
Specifications of A-TB508-VJ16V
Internal Part NumberEIS-A-TB508-VJ16V
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Wire to Board
SeriesA-TB508
PackagingBulk
Number of Levels1
Positions Per Level16
Pitch0.200" (5.08mm)
Mating OrientationVertical with Board
Current20A
Voltage300V
Wire Gauge12-30 AWG
Mounting TypeThrough Hole
Wire TerminationScrew - Rising Cage Clamp
FeaturesInterlocking (Side)
ColorGreen
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Housing MaterialThermoplastic
Contact Material - Plating-
Clamp Material - PlatingBrass - Tin Plated
Screw Material - PlatingSteel - Zinc Plated
Torque - Screw0.4 Nm (3.5 Lb-In)
Screw ThreadM3
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A-TB508-VJ16V
Related LinksA-TB50, A-TB508-VJ16V Datasheet, ASSMANN WSW Components Distributor
A-TB508-VJ16V Details Description
Related parts for A-TB508-VJ16V
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 5A 12V datasheet.pdf
IC SWITCH BUS FET 8BIT 20-TSSOP datasheet.pdf
TOOL SMP CABLED CONN REMOVAL datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 18-72VIN 3.3VOUT datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS JAM NUT W/PIN datasheet.pdf
LINK CONNECTOR 4 POS ORANGE COVE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .156" datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 11POS WALL MNT PIN datasheet.pdf