ASSMANN WSW Components A-TB508-VJ17H
A-TB508-VJ17H picture photo
Mfg. Part Number
A-TB508-VJ17H
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Wire to Board
Datasheet Download
A-TB508-VJ17H.pdf
Availability of A-TB508-VJ17H
QUANTITY
A-TB508-VJ17H Order Process
Ship out your order
Specifications of A-TB508-VJ17H
Internal Part NumberEIS-A-TB508-VJ17H
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Wire to Board
SeriesA-TB508
PackagingBulk
Number of Levels1
Positions Per Level17
Pitch0.200" (5.08mm)
Mating OrientationHorizontal with Board
Current20A
Voltage300V
Wire Gauge12-30 AWG
Mounting TypeThrough Hole
Wire TerminationScrew - Rising Cage Clamp
FeaturesInterlocking (Side)
ColorGreen
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Housing MaterialThermoplastic
Contact Material - PlatingBrass
Clamp Material - Plating-
Screw Material - PlatingSteel - Zinc Plated
Torque - Screw0.4 Nm (3.5 Lb-In)
Screw ThreadM3
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A-TB508-VJ17H
Related LinksA-TB50, A-TB508-VJ17H Datasheet, ASSMANN WSW Components Distributor
A-TB508-VJ17H Details Description
Related parts for A-TB508-VJ17H
FAN AXIAL 120X38MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
IC TXRX RS-232 W/CAP 24-SSOP datasheet.pdf
IC XLATOR 8CH 1.2-5.5V 20-WLCSP datasheet.pdf
FILTER 3-PHASE EMC/RFI 7A datasheet.pdf
CONN PLUG 100POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
VARISTOR 642V 40KA ENCASED datasheet.pdf
PANEL SIDE 75X15X0.9" UNPNT 1/PR datasheet.pdf
RES SMD 4.99K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
BERGSTIK II 0.100" DUAL ST datasheet.pdf
POT 750 OHM 100W WIREWOUND LIN datasheet.pdf