ASSMANN WSW Components A-TB750-HA10H
A-TB750-HA10H picture photo
Mfg. Part Number
A-TB750-HA10H
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Wire to Board
Datasheet Download
A-TB750-HA10H.pdf
Availability of A-TB750-HA10H
QUANTITY
A-TB750-HA10H Order Process
Ship out your order
Specifications of A-TB750-HA10H
Internal Part NumberEIS-A-TB750-HA10H
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package600
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Wire to Board
SeriesA-TB750
PackagingBulk
Number of Levels1
Positions Per Level10
Pitch0.295" (7.50mm)
Mating OrientationHorizontal with Board
Current10A
Voltage300V
Wire Gauge14-24 AWG
Mounting TypeThrough Hole
Wire TerminationScrewless
FeaturesInterlocking (Side), Lever Actuated
ColorGreen
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Housing MaterialThermoplastic
Contact Material - PlatingBrass
Clamp Material - PlatingSteel, Stainless
Screw Material - Plating-
Torque - Screw-
Screw Thread-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A-TB750-HA10H
Related LinksA-TB75, A-TB750-HA10H Datasheet, ASSMANN WSW Components Distributor
A-TB750-HA10H Details Description
Related parts for A-TB750-HA10H
FIXED IND 1.8UH 9A 7.5 MOHM SMD datasheet.pdf
CAP CER 0.22UF 50V X7R 1210 datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPDT 16A 5V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
NUT DRIVER HEX SCKT 11/32" 7.17" datasheet.pdf
FIXED IND 1.5UH 1.25A 75 MOHM datasheet.pdf
SWITCH ROTARY DIP 10-POS TOP datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 1A 120V datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf