ASSMANN WSW Components A-TB750-HA12H
A-TB750-HA12H picture photo
Mfg. Part Number
A-TB750-HA12H
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Wire to Board
Datasheet Download
A-TB750-HA12H.pdf
Availability of A-TB750-HA12H
QUANTITY
A-TB750-HA12H Order Process
Ship out your order
Specifications of A-TB750-HA12H
Internal Part NumberEIS-A-TB750-HA12H
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Wire to Board
SeriesA-TB750
PackagingBulk
Number of Levels1
Positions Per Level12
Pitch0.295" (7.50mm)
Mating OrientationHorizontal with Board
Current10A
Voltage300V
Wire Gauge14-24 AWG
Mounting TypeThrough Hole
Wire TerminationScrewless
FeaturesInterlocking (Side), Lever Actuated
ColorGreen
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Housing MaterialThermoplastic
Contact Material - PlatingBrass
Clamp Material - PlatingSteel, Stainless
Screw Material - Plating-
Torque - Screw-
Screw Thread-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A-TB750-HA12H
Related LinksA-TB75, A-TB750-HA12H Datasheet, ASSMANN WSW Components Distributor
A-TB750-HA12H Details Description
Related parts for A-TB750-HA12H
XFRMR LAMINATED 0.5VA THRU HOLE datasheet.pdf
THERMISTOR PTC OCP 3500 OHM 25C datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 1.5A 8SOPWRPAD datasheet.pdf
RES SMD 619 OHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
CAP TANT 27UF 5% 10V AXIAL datasheet.pdf
CONN ENCLOSURE SIZE 8 datasheet.pdf
CONN HDR 70POS 2.54MM T/H TIN datasheet.pdf
Connector Receptacle 44 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
POWER SUPPLY 3-15VDC 40A 220VAC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM L-TAB datasheet.pdf
55A CABLE/SINGLE WALL datasheet.pdf