ASSMANN WSW Components A-TB750-TI06
A-TB750-TI06 picture photo
Mfg. Part Number
A-TB750-TI06
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Wire to Board
Datasheet Download
A-TB750-TI06.pdf
Availability of A-TB750-TI06
QUANTITY
A-TB750-TI06 Order Process
Ship out your order
Specifications of A-TB750-TI06
Internal Part NumberEIS-A-TB750-TI06
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package800
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Wire to Board
SeriesA-TB750
PackagingBulk
Number of Levels1
Positions Per Level6
Pitch0.295" (7.50mm)
Mating OrientationHorizontal with Board
Current10A
Voltage300V
Wire Gauge12-22 AWG
Mounting TypeThrough Hole
Wire TerminationScrew - Rising Cage Clamp
FeaturesInterlocking (Side)
ColorGreen
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Housing MaterialThermoplastic
Contact Material - Plating-
Clamp Material - PlatingBrass - Nickel Plated
Screw Material - PlatingSteel - Zinc Plated
Torque - Screw0.4 Nm (3.5 Lb-In)
Screw ThreadM2.5
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A-TB750-TI06
Related LinksA-TB75, A-TB750-TI06 Datasheet, ASSMANN WSW Components Distributor
A-TB750-TI06 Details Description
Related parts for A-TB750-TI06
DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT223 datasheet.pdf
FUSE BOARD MNT 1A 125VAC/VDC RAD datasheet.pdf
TRIMMER 250K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
CONN STACKER .156" 3POS SGL TIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 0.15A 14SOIC datasheet.pdf
IC SRAM 144KBIT 35NS 68PLCC datasheet.pdf
TVS DIODE 24VWM 38.9VC SMA datasheet.pdf
RES 9.53K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONN RCPT DUST CAP SIZE 12 datasheet.pdf
DIODE ZENER 6.8V 410MW SOD123 datasheet.pdf