ASSMANN WSW Components A-TB750-TI07
A-TB750-TI07 picture photo
Mfg. Part Number
A-TB750-TI07
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Wire to Board
Datasheet Download
A-TB750-TI07.pdf
Availability of A-TB750-TI07
QUANTITY
A-TB750-TI07 Order Process
Ship out your order
Specifications of A-TB750-TI07
Internal Part NumberEIS-A-TB750-TI07
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package800
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Wire to Board
SeriesA-TB750
PackagingBulk
Number of Levels1
Positions Per Level7
Pitch0.295" (7.50mm)
Mating OrientationHorizontal with Board
Current10A
Voltage300V
Wire Gauge12-22 AWG
Mounting TypeThrough Hole
Wire TerminationScrew - Rising Cage Clamp
FeaturesInterlocking (Side)
ColorGreen
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Housing MaterialThermoplastic
Contact Material - Plating-
Clamp Material - PlatingBrass - Nickel Plated
Screw Material - PlatingSteel - Zinc Plated
Torque - Screw0.4 Nm (3.5 Lb-In)
Screw ThreadM2.5
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A-TB750-TI07
Related LinksA-TB75, A-TB750-TI07 Datasheet, ASSMANN WSW Components Distributor
A-TB750-TI07 Details Description
Related parts for A-TB750-TI07
MOSFET N-CH 300V 73A SOT-227B datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 2KV RADIAL datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf
ICL 120 OHM 20% 800MA 11MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 170PS .050 DIP SLD datasheet.pdf
RES SMD 3K OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 4.53K OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 12VIN 05VOUT datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 13POS STR 5.08MM datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 26 Position Panel Mount Crimp datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 100V 10% BX 0805 datasheet.pdf