ASSMANN WSW Components A-TB750-TI18
A-TB750-TI18 picture photo
Mfg. Part Number
A-TB750-TI18
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Wire to Board
Datasheet Download
A-TB750-TI18.pdf
Availability of A-TB750-TI18
QUANTITY
A-TB750-TI18 Order Process
Ship out your order
Specifications of A-TB750-TI18
Internal Part NumberEIS-A-TB750-TI18
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Wire to Board
SeriesA-TB750
PackagingBulk
Number of Levels1
Positions Per Level18
Pitch0.295" (7.50mm)
Mating OrientationHorizontal with Board
Current10A
Voltage300V
Wire Gauge12-22 AWG
Mounting TypeThrough Hole
Wire TerminationScrew - Rising Cage Clamp
FeaturesInterlocking (Side)
ColorGreen
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Housing MaterialThermoplastic
Contact Material - Plating-
Clamp Material - PlatingBrass - Nickel Plated
Screw Material - PlatingSteel - Zinc Plated
Torque - Screw0.4 Nm (3.5 Lb-In)
Screw ThreadM2.5
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A-TB750-TI18
Related LinksA-TB75, A-TB750-TI18 Datasheet, ASSMANN WSW Components Distributor
A-TB750-TI18 Details Description
Related parts for A-TB750-TI18
IC MCU 8BIT 1.5KB FLASH 16SOIC datasheet.pdf
RES SMD 910 OHM 5% 1/20W 0201 datasheet.pdf
RES SMD 1M OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
TVS DIODE 9.72VWM 17.3VC AXIAL datasheet.pdf
ANVIL datasheet.pdf
RLY SSR 125A 660VAC AC OUT PNL datasheet.pdf
CONN HDR 16POS 0.100 T/H GOLD datasheet.pdf
Connector Socket 12 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK STR datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X10MM XCUT datasheet.pdf
RES 1.3K OHM 0.6W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 18PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf