ASSMANN WSW Components A-TB750-TI19
A-TB750-TI19 picture photo
Mfg. Part Number
A-TB750-TI19
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Wire to Board
Datasheet Download
A-TB750-TI19.pdf
Availability of A-TB750-TI19
QUANTITY
A-TB750-TI19 Order Process
Ship out your order
Specifications of A-TB750-TI19
Internal Part NumberEIS-A-TB750-TI19
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Wire to Board
SeriesA-TB750
PackagingBulk
Number of Levels1
Positions Per Level19
Pitch0.295" (7.50mm)
Mating OrientationHorizontal with Board
Current10A
Voltage300V
Wire Gauge12-22 AWG
Mounting TypeThrough Hole
Wire TerminationScrew - Rising Cage Clamp
FeaturesInterlocking (Side)
ColorGreen
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Housing MaterialThermoplastic
Contact Material - Plating-
Clamp Material - PlatingBrass - Nickel Plated
Screw Material - PlatingSteel - Zinc Plated
Torque - Screw0.4 Nm (3.5 Lb-In)
Screw ThreadM2.5
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A-TB750-TI19
Related LinksA-TB75, A-TB750-TI19 Datasheet, ASSMANN WSW Components Distributor
A-TB750-TI19 Details Description
Related parts for A-TB750-TI19
Connector Barrier Block Strip 5 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
RES 1 OHM 2W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 78.7 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 130 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 (5 + 4 Power) Position Panel Mount Solder Cup datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X6MM XCUT datasheet.pdf
BUSBARS datasheet.pdf
CAP FILM 1UF 5% 250VDC AXIAL datasheet.pdf
M803 6C 4#23 2#12 PIN RECP OM datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf