Cornell Dubilier Electronics CGR742U030R3L
CGR742U030R3L picture photo
Mfg. Part Number
CGR742U030R3L
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 7400UF 30V SCREW
Datasheet Download
CGR742U030R3L.pdf
Availability of CGR742U030R3L
QUANTITY
CGR742U030R3L Order Process
Ship out your order
Specifications of CGR742U030R3L
Internal Part NumberEIS-CGR742U030R3L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesCGR
PackagingBulk
Capacitance7400µF
Tolerance-10%, +75%
Voltage Rating30V
ESR (Equivalent Series Resistance)11 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current14.6A
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension1.375" Dia (34.93mm)
Height - Seated (Max)3.625" (92.08mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseRadial, Can - Screw Terminals
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CGR742U030R3L
Related LinksCGR742, CGR742U030R3L Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
CGR742U030R3L Details Description
Related parts for CGR742U030R3L
CONN EDGECARD 88POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
RES SMD 1.78 OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
CAP FILM 4700PF 10% 250VDC RAD datasheet.pdf
CA SM 12F OFNP MPO datasheet.pdf
RES 31.6 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 11POS PIN datasheet.pdf
DIODE ZENER 130V 5W SMBG datasheet.pdf
Connector Socket 43 Position 0.200" (5.08mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 12 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Through Hole Press-Fit datasheet.pdf
OSC VCTCXO 16.368MHZ CLPSNWV SMD datasheet.pdf