ASSMANN WSW Components A-TB750-TJ11
A-TB750-TJ11 picture photo
Mfg. Part Number
A-TB750-TJ11
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Headers, Plugs and Sockets
Datasheet Download
A-TB750-TJ11.pdf
Availability of A-TB750-TJ11
QUANTITY
A-TB750-TJ11 Order Process
Ship out your order
Specifications of A-TB750-TJ11
Internal Part NumberEIS-A-TB750-TJ11
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package600
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Headers, Plugs and Sockets
Series-
PackagingBulk
TypePlug, Female Sockets
Number of Positions11
Positions Per Level11
Number of Levels1
Pitch0.295" (7.50mm)
Header Orientation-
Plug Wire Entry180°
Termination StyleScrew
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Current - IEC-
Voltage - IEC-
Current - UL6A
Voltage - UL150V
Wire Gauge or Range - AWG16-24 AWG
Wire Gauge or Range - mm²-
Color-
Operating Temperature-30°C ~ 105°C
Contact Mating Finish-
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A-TB750-TJ11
Related LinksA-TB75, A-TB750-TJ11 Datasheet, ASSMANN WSW Components Distributor
A-TB750-TJ11 Details Description
Related parts for A-TB750-TJ11
DIODE GEN PURP 600V 50A TO247 datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 14-16 AWG 0.187" (4.75mm), 0.205" (5.21mm) Crimp datasheet.pdf
RES 15 OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 1.15M OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 240 OHM 0.1% 1/2W 2512 datasheet.pdf
IC VIDEO SWITCH DUAL SPDT 16SOIC datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX 2" 0.50MM 32POS datasheet.pdf
CONTACT SOCKET 20-22AWG CRIMP datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 29.8V 5A 150W datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 12V 550W datasheet.pdf
RES 1.1K OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf