ASSMANN WSW Components A-TB750-TR02V
A-TB750-TR02V picture photo
Mfg. Part Number
A-TB750-TR02V
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Wire to Board
Brief Description
TERMINAL BLOCK
Datasheet Download
A-TB750-TR02V.pdf
Availability of A-TB750-TR02V
QUANTITY
A-TB750-TR02V Order Process
Ship out your order
Specifications of A-TB750-TR02V
Internal Part NumberEIS-A-TB750-TR02V
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,500
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Wire to Board
SeriesA-TB750
PackagingBulk
Number of Levels1
Positions Per Level2
Pitch0.295" (7.50mm)
Mating OrientationVertical with Board
Current20A
Voltage300V
Wire Gauge12-22 AWG
Mounting TypeThrough Hole
Wire TerminationScrew - Pressure Clip
FeaturesInterlocking (Side)
ColorGreen
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Housing MaterialThermoplastic
Contact Material - PlatingBrass
Clamp Material - Plating-
Screw Material - PlatingSteel - Zinc Plated
Torque - Screw0.27 Nm (2.4 Lb-In)
Screw ThreadM2.5
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A-TB750-TR02V
Related LinksA-TB75, A-TB750-TR02V Datasheet, ASSMANN WSW Components Distributor
A-TB750-TR02V Details Description
Related parts for A-TB750-TR02V
SENSOR CURRENT 24V UNI MOD datasheet.pdf
RES SMD 12.1 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 32KB FLASH 48LQFP datasheet.pdf
CAP CER 100PF 500V NP0 1812 datasheet.pdf
CONN SOCKET SIP 64POS TIN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
RES 67.3K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 10POS GOLD datasheet.pdf
DIODE ZENER 110V 50W TO204AD datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X20MM XCUT T766 datasheet.pdf
CONN BOTTOM 13POS 1MM SMD R/A datasheet.pdf