ASSMANN WSW Components A-TB750-TR07V
A-TB750-TR07V picture photo
Mfg. Part Number
A-TB750-TR07V
Datasheet Download
A-TB750-TR07V.pdf
Availability of A-TB750-TR07V
QUANTITY
A-TB750-TR07V Order Process
Ship out your order
Specifications of A-TB750-TR07V
Internal Part NumberEIS-A-TB750-TR07V
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package800
Number of Levels1
Positions Per Level7
Pitch0.295" (7.50mm)
Mating OrientationVertical with Board
Current20A
Voltage300V
ColorGreen
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Housing MaterialThermoplastic
Contact Material - PlatingBrass
Clamp Material - Plating-
Screw Material - PlatingSteel - Zinc Plated
Torque - Screw0.27 Nm (2.4 Lb-In)