ASSMANN WSW Components A-TB750-VI12H
A-TB750-VI12H picture photo
Mfg. Part Number
A-TB750-VI12H
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Wire to Board
Brief Description
TERMINAL BLOCK
Datasheet Download
A-TB750-VI12H.pdf
Availability of A-TB750-VI12H
QUANTITY
A-TB750-VI12H Order Process
Ship out your order
Specifications of A-TB750-VI12H
Internal Part NumberEIS-A-TB750-VI12H
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Wire to Board
SeriesA-TB750
PackagingBulk
Number of Levels1
Positions Per Level12
Pitch0.295" (7.50mm)
Mating OrientationHorizontal with Board
Current16A
Voltage300V
Wire Gauge12-28 AWG
Mounting TypeThrough Hole
Wire TerminationScrew - Rising Cage Clamp
FeaturesInterlocking (Side)
ColorGreen
Operating Temperature-30°C ~ 105°C
Housing MaterialThermoplastic
Contact Material - PlatingBrass
Clamp Material - Plating-
Screw Material - PlatingSteel - Zinc Plated
Torque - Screw0.4 Nm (3.5 Lb-In)
Screw ThreadM3
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A-TB750-VI12H
Related LinksA-TB75, A-TB750-VI12H Datasheet, ASSMANN WSW Components Distributor
A-TB750-VI12H Details Description
Related parts for A-TB750-VI12H
IC AUD/VID ENCODER MPEG 208-SQFP datasheet.pdf
IC BUS TRANSCVR 4BIT 16TVSOP datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 5A 125V datasheet.pdf
IC DELAY LINE 5TAP 75NS 16SOIC datasheet.pdf
CAP CER 1800PF 250V X7R 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf
DIE SET 4 PIECE FOR A-869T datasheet.pdf
RES 400K OHM 1.5W 0.25% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 56UH 70MA 10 OHM SMD datasheet.pdf
6P 8C 2W VERT XCHD LEFT WK datasheet.pdf
CONN CRIMP TERM FEMALE 16-18AWG datasheet.pdf
CAP FILM 11NF 3.5% 1000VDC RAD datasheet.pdf