ASSMANN WSW Components A-TB750-VJ13H
A-TB750-VJ13H picture photo
Mfg. Part Number
A-TB750-VJ13H
Datasheet Download
A-TB750-VJ13H.pdf
Availability of A-TB750-VJ13H
QUANTITY
A-TB750-VJ13H Order Process
Ship out your order
Specifications of A-TB750-VJ13H
Internal Part NumberEIS-A-TB750-VJ13H
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Number of Levels1
Positions Per Level13
Pitch0.295" (7.50mm)
Mating OrientationHorizontal with Board
Current20A
Voltage300V
FeaturesInterlocking (Side)
Color-
Operating Temperature-30°C ~ 105°C
Housing MaterialThermoplastic
Contact Material - PlatingBrass
Clamp Material - Plating-
Screw Material - PlatingSteel - Zinc Plated
Torque - Screw0.4 Nm (3.5 Lb-In)