ASSMANN WSW Components A-TB750-VJ18V
A-TB750-VJ18V picture photo
Mfg. Part Number
A-TB750-VJ18V
Datasheet Download
A-TB750-VJ18V.pdf
Availability of A-TB750-VJ18V
QUANTITY
A-TB750-VJ18V Order Process
Ship out your order
Specifications of A-TB750-VJ18V
Internal Part NumberEIS-A-TB750-VJ18V
Number of Levels1
Positions Per Level18
Pitch0.295" (7.50mm)
Mating OrientationVertical with Board
Current20A
Voltage300V
FeaturesInterlocking (Side)
ColorGreen
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Housing MaterialThermoplastic
Contact Material - Plating-
Clamp Material - PlatingBrass - Nickel Plated
Screw Material - PlatingSteel - Zinc Plated
Torque - Screw0.4 Nm (3.5 Lb-In)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A-TB750-VJ18V
Related LinksA-TB75, A-TB750-VJ18V Datasheet, ASSMANN WSW Components Distributor
A-TB750-VJ18V Details Description
Related parts for A-TB750-VJ18V
TERM BLOCK 6.35MM 12POS OR datasheet.pdf
TRANS PNP 50V 0.15A TO-92S datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 50 Position Panel Mount Crimp datasheet.pdf
MOSFET N/P-CH 20V 7.8A/6.3A 8SO datasheet.pdf
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 24V 15W datasheet.pdf
RES 68.1 OHM 1W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
INSULATING WASHER YELLOW datasheet.pdf
PWR ENTRY FILTER 6A 250VAC datasheet.pdf
HDR ASSY DBL ROW RA datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 55POS PIN datasheet.pdf