ASSMANN WSW Components A-TB762-HG08
A-TB762-HG08 picture photo
Mfg. Part Number
A-TB762-HG08
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Wire to Board
Brief Description
TERMINAL BLOCK
Datasheet Download
A-TB762-HG08.pdf
Availability of A-TB762-HG08
QUANTITY
A-TB762-HG08 Order Process
Ship out your order
Specifications of A-TB762-HG08
Internal Part NumberEIS-A-TB762-HG08
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package800
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Wire to Board
SeriesA-TB762
PackagingBulk
Number of Levels1
Positions Per Level8
Pitch0.300" (7.62mm)
Mating Orientation45° (135°) Angle with Board
Current15A
Voltage300V
Wire Gauge12-28 AWG
Mounting TypeThrough Hole
Wire TerminationScrewless
FeaturesInterlocking (Side)
Color-
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Housing MaterialThermoplastic
Contact Material - PlatingBrass
Clamp Material - PlatingSteel, Stainless
Screw Material - Plating-
Torque - Screw-
Screw Thread-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A-TB762-HG08
Related LinksA-TB76, A-TB762-HG08 Datasheet, ASSMANN WSW Components Distributor
A-TB762-HG08 Details Description
Related parts for A-TB762-HG08
RES ARRAY 3 RES 220K OHM 6SIP datasheet.pdf
RES SMD 41.2KOHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 0.047UF 50V Z5U AXIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 54VWM 96.3VC SMA datasheet.pdf
SNSW 10.1A 1/4 TLSPBFACTONLY datasheet.pdf
RES SMD 20K OHM 0.02% 1/4W 0805 datasheet.pdf
SENSOR DIFF/REF 0.3M DK ON NPN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 75W datasheet.pdf
Connector Receptacle 14 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
RES CHAS MNT 365 OHM 1% 10W datasheet.pdf