Vishay/Dale M55342E12B3B32RBS
M55342E12B3B32RBS picture photo
Mfg. Part Number
M55342E12B3B32RBS
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 3.32KOHM 0.1% 1/10W 0603
Datasheet Download
M55342E12B3B32RBS.pdf
Availability of M55342E12B3B32RBS
QUANTITY
M55342E12B3B32RBS Order Process
Ship out your order
Specifications of M55342E12B3B32RBS
Internal Part NumberEIS-M55342E12B3B32RBS
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginTF-001-2014-Rev-0 20/Jan/2014
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMilitary, MIL-PRF-55342, RM0603
PackagingBulk
Resistance (Ohms)3.32k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesMilitary, Non-Inductive
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.064" L x 0.032" W (1.63mm x 0.81mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M55342E12B3B32RBS
Related LinksM55342E1, M55342E12B3B32RBS Datasheet, Vishay/Dale Distributor
M55342E12B3B32RBS Details Description
Related parts for M55342E12B3B32RBS
TRANSISTOR INSUL PAD 1.13X.63" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP MICA 360PF 2% 500V SMD datasheet.pdf
CABLE TWINAX/FLAT/SFP+ 30AWG/5M datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 75W datasheet.pdf
RES 121K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 274 OHM 1.75W 1% AXIAL datasheet.pdf
FERRULE 75/19DS ZH GR 1=500PCS datasheet.pdf
TOOL APPLICATOR GT10A ACCESSORY datasheet.pdf
FML CRD EDGE .100 72POS DR LOW P datasheet.pdf