ASSMANN WSW Components A-TB762-HG10
A-TB762-HG10 picture photo
Mfg. Part Number
A-TB762-HG10
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Wire to Board
Brief Description
TERMINAL BLOCK
Datasheet Download
A-TB762-HG10.pdf
Availability of A-TB762-HG10
QUANTITY
A-TB762-HG10 Order Process
Ship out your order
Specifications of A-TB762-HG10
Internal Part NumberEIS-A-TB762-HG10
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package600
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Wire to Board
SeriesA-TB762
PackagingBulk
Number of Levels1
Positions Per Level10
Pitch0.300" (7.62mm)
Mating Orientation45° (135°) Angle with Board
Current15A
Voltage300V
Wire Gauge12-28 AWG
Mounting TypeThrough Hole
Wire TerminationScrewless
FeaturesInterlocking (Side)
Color-
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Housing MaterialThermoplastic
Contact Material - PlatingBrass
Clamp Material - PlatingSteel, Stainless
Screw Material - Plating-
Torque - Screw-
Screw Thread-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A-TB762-HG10
Related LinksA-TB76, A-TB762-HG10 Datasheet, ASSMANN WSW Components Distributor
A-TB762-HG10 Details Description
Related parts for A-TB762-HG10
FIXED IND 10UH 155MA 360 MOHM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .156 EYELET datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 100V Z5U RADIAL datasheet.pdf
IC OPAMP GP 3MHZ RRO SOT23-5 datasheet.pdf
LED RED CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
CAP CER 2.5PF 25V R2H 0201 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 250W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 150W datasheet.pdf
RES 16 OHM 3.25W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS WALL MNT SKT datasheet.pdf