ASSMANN WSW Components A-TB762-OQ08CH
A-TB762-OQ08CH picture photo
Mfg. Part Number
A-TB762-OQ08CH
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Headers, Plugs and Sockets
Brief Description
TERMINAL BLOCK
Datasheet Download
A-TB762-OQ08CH.pdf
Availability of A-TB762-OQ08CH
QUANTITY
A-TB762-OQ08CH Order Process
Ship out your order
Specifications of A-TB762-OQ08CH
Internal Part NumberEIS-A-TB762-OQ08CH
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package800
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Headers, Plugs and Sockets
Series-
PackagingBulk
TypeHeader, Male Pins, Shrouded (4 Side)
Number of Positions8
Positions Per Level8
Number of Levels1
Pitch0.300" (7.62mm)
Header Orientation90°, Right Angle
Plug Wire Entry-
Termination StyleSolder
Mounting TypeThrough Hole
Current - IEC-
Voltage - IEC-
Current - UL20A
Voltage - UL300V
Wire Gauge or Range - AWG-
Wire Gauge or Range - mm²-
ColorGreen
Operating Temperature-30°C ~ 105°C
Contact Mating FinishTin
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A-TB762-OQ08CH
Related LinksA-TB762, A-TB762-OQ08CH Datasheet, ASSMANN WSW Components Distributor
A-TB762-OQ08CH Details Description
Related parts for A-TB762-OQ08CH
BRD SPT SNAP LOCK NYLON 10MM datasheet.pdf