ASSMANN WSW Components A-TB762-TJ15
A-TB762-TJ15 picture photo
Mfg. Part Number
A-TB762-TJ15
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Headers, Plugs and Sockets
Datasheet Download
A-TB762-TJ15.pdf
Availability of A-TB762-TJ15
QUANTITY
A-TB762-TJ15 Order Process
Ship out your order
Specifications of A-TB762-TJ15
Internal Part NumberEIS-A-TB762-TJ15
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Headers, Plugs and Sockets
Series-
PackagingBulk
TypePlug, Female Sockets
Number of Positions15
Positions Per Level15
Number of Levels1
Pitch0.300" (7.62mm)
Header Orientation-
Plug Wire Entry180°
Termination StyleScrew
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Current - IEC-
Voltage - IEC-
Current - UL6A
Voltage - UL150V
Wire Gauge or Range - AWG16-24 AWG
Wire Gauge or Range - mm²-
Color-
Operating Temperature-30°C ~ 105°C
Contact Mating Finish-
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A-TB762-TJ15
Related LinksA-TB76, A-TB762-TJ15 Datasheet, ASSMANN WSW Components Distributor
A-TB762-TJ15 Details Description
Related parts for A-TB762-TJ15
CABLE TIE INTERMED YLW 5.6" datasheet.pdf
RES 316K OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
RES 1.3K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 1.87K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
FUSE 250V SB PT 3AB 20A datasheet.pdf
RES SMD 1 OHM 1W 1206 WIDE datasheet.pdf
FIXED IND 390UH 80MA 32.4 OHM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .156" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .100" datasheet.pdf
HDI MOUNTING EAR R.H. datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 21POS PIN datasheet.pdf