Eaton (formerly Cooper Bussmann) HV0830-2R7605-R
HV0830-2R7605-R picture photo
Mfg. Part Number
HV0830-2R7605-R
Manufacturer
Product Category
Electric Double Layer Capacitors, Supercaps
Brief Description
CAP 6F -10% +30% 2.7V T/H
Datasheet Download
HV0830-2R7605-R.pdf
Availability of HV0830-2R7605-R
QUANTITY
HV0830-2R7605-R Order Process
Ship out your order
Specifications of HV0830-2R7605-R
Internal Part NumberEIS-HV0830-2R7605-R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPowerStor Supercapacitors
PowerStor Brand Supercapacitors-Size and Selection
Featured ProductHV Series Supercapacitors
PCN Assembly/OriginPowerStor® Shipping Method 01/Jan/2013
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyElectric Double Layer Capacitors, Supercaps
SeriesPowerStor® HV
PackagingBulk
Capacitance6F
Tolerance-10%, +30%
Voltage - Rated2.7V
ESR (Equivalent Series Resistance)40 mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 65°C
TerminationThrough Hole
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Lead Spacing0.138" (3.50mm)
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)1.220" (31.00mm)
Operating Temperature-40°C ~ 65°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HV0830-2R7605-R
Related LinksHV0830-, HV0830-2R7605-R Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
HV0830-2R7605-R Details Description
Related parts for HV0830-2R7605-R
FUSE BOARD MNT 630MA 125VAC/VDC datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 10A 48V datasheet.pdf
Connector Receptacle 20 Position 0.050" (1.27mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
TVS DIODE 5.6VWM 8VC 6TSOP datasheet.pdf
RES 20K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 37POS PIN datasheet.pdf
INTERFER PREVENT FILTER VERT datasheet.pdf
RECTIFIER BRIDGE 25A 800V BU-5S datasheet.pdf
INSULATION PUNCH datasheet.pdf
DC/DC CONVERT 30W 24V OUTPUT DIP datasheet.pdf