SSI Technologies Inc P61-200-S-A-I72-20MA-C
P61-200-S-A-I72-20MA-C picture photo
Mfg. Part Number
P61-200-S-A-I72-20MA-C
Brief Description
SENSOR 200PSIS 1/4 NPT W/TEMP
Datasheet Download
P61-200-S-A-I72-20MA-C.pdf
Availability of P61-200-S-A-I72-20MA-C
QUANTITY
P61-200-S-A-I72-20MA-C Order Process
Ship out your order
Specifications of P61-200-S-A-I72-20MA-C
Internal Part NumberEIS-P61-200-S-A-I72-20MA-C
Pressure TypeSealed Gauge
Operating Pressure200 PSI (1378.95 kPa)
Output TypeAnalog, Current
Output4 mA ~ 20 mA
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply8 V ~ 30 V
Port SizeMale - 1/4" (6.35mm) NPT
Port StyleThreaded
Features-
Termination Style72" Integral Harness
Maximum Pressure600 PSI (4136.85 kPa)
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P61-200-S-A-I72-20MA-C
Related LinksP61-200-S-A, P61-200-S-A-I72-20MA-C Datasheet, SSI Technologies Inc Distributor
P61-200-S-A-I72-20MA-C Details Description
Related parts for P61-200-S-A-I72-20MA-C
IC OPAMP GP 60MHZ RRO 8SO datasheet.pdf
IC VOLTAGE MONITOR DUAL 14-TSSOP datasheet.pdf
INLET IEC-320 C16 SNAP 4.8MM TRM datasheet.pdf
BERGSTRIP 0.100" HEADER datasheet.pdf
IC CLK SYNTHESIZER LN 16-TSSOP datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Free Hanging (In-Line) IDC, Ribbon Cable datasheet.pdf
IC REG BUCK BOOST ADJ 1A 12MSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 50W datasheet.pdf
RES 316K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
LED COB CXB3590 5000K WHT SMD datasheet.pdf
RES SMD 0.056 OHM 5% 1W 0612 datasheet.pdf