ASSMANN WSW Components A-TB762-VJ05H
A-TB762-VJ05H picture photo
Mfg. Part Number
A-TB762-VJ05H
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Wire to Board
Datasheet Download
A-TB762-VJ05H.pdf
Availability of A-TB762-VJ05H
QUANTITY
A-TB762-VJ05H Order Process
Ship out your order
Specifications of A-TB762-VJ05H
Internal Part NumberEIS-A-TB762-VJ05H
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package800
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Wire to Board
SeriesA-TB762
PackagingBulk
Number of Levels1
Positions Per Level5
Pitch0.300" (7.62mm)
Mating OrientationHorizontal with Board
Current20A
Voltage300V
Wire Gauge12-30 AWG
Mounting TypeThrough Hole
Wire TerminationScrew - Rising Cage Clamp
FeaturesInterlocking (Side)
ColorGreen
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Housing MaterialThermoplastic
Contact Material - PlatingBrass
Clamp Material - Plating-
Screw Material - PlatingSteel - Zinc Plated
Torque - Screw0.4 Nm (3.5 Lb-In)
Screw ThreadM3
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A-TB762-VJ05H
Related LinksA-TB76, A-TB762-VJ05H Datasheet, ASSMANN WSW Components Distributor
A-TB762-VJ05H Details Description
Related parts for A-TB762-VJ05H
CONV DC/DC 10A 2.5V 1.5V OUT SMD datasheet.pdf
CABLE JUMPER 1MM .229M 25POS datasheet.pdf
LOWER DIE SPACER W/RAMP datasheet.pdf
ENCLOSURE PANEL METERS NEMA 1 datasheet.pdf
FIXED IND 8.2UH 910MA 331 MOHM datasheet.pdf
RES 2M OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
METRAL 4RX4M RA RCP STB datasheet.pdf
CONN FFC TOP 7POS 1MM SMD R/A datasheet.pdf
CAP FILM 3.9NF 5% 400VDC RAD datasheet.pdf
CAP FILM 3.3UF 5% 850VDC AXIAL datasheet.pdf