ASSMANN WSW Components A-TB762-VJ06H
A-TB762-VJ06H picture photo
Mfg. Part Number
A-TB762-VJ06H
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Wire to Board
Datasheet Download
A-TB762-VJ06H.pdf
Availability of A-TB762-VJ06H
QUANTITY
A-TB762-VJ06H Order Process
Ship out your order
Specifications of A-TB762-VJ06H
Internal Part NumberEIS-A-TB762-VJ06H
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package800
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Wire to Board
SeriesA-TB762
PackagingBulk
Number of Levels1
Positions Per Level6
Pitch0.300" (7.62mm)
Mating OrientationHorizontal with Board
Current20A
Voltage300V
Wire Gauge12-30 AWG
Mounting TypeThrough Hole
Wire TerminationScrew - Rising Cage Clamp
FeaturesInterlocking (Side)
ColorGreen
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Housing MaterialThermoplastic
Contact Material - PlatingBrass
Clamp Material - Plating-
Screw Material - PlatingSteel - Zinc Plated
Torque - Screw0.4 Nm (3.5 Lb-In)
Screw ThreadM3
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A-TB762-VJ06H
Related LinksA-TB76, A-TB762-VJ06H Datasheet, ASSMANN WSW Components Distributor
A-TB762-VJ06H Details Description
Related parts for A-TB762-VJ06H
CAP ALUM 100UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
CAP CER 0.015UF 250V X7R 1206 datasheet.pdf
IC GATE AND 3CH 3-INP 14-TSSOP datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONV AC/DC 2A 6.5-18VIN 3.0-5.5V datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 10V 20% 1411 datasheet.pdf
RES 55.6K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 20% 35V AXIAL datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 80LQFP datasheet.pdf
VT04 ELECTRICAL KIT datasheet.pdf
DC/DC CONV POWER MOD DIN 20W datasheet.pdf