ASSMANN WSW Components A-TB762-VJ13V
A-TB762-VJ13V picture photo
Mfg. Part Number
A-TB762-VJ13V
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Wire to Board
Brief Description
TERMINAL BLOCK
Datasheet Download
A-TB762-VJ13V.pdf
Availability of A-TB762-VJ13V
QUANTITY
A-TB762-VJ13V Order Process
Ship out your order
Specifications of A-TB762-VJ13V
Internal Part NumberEIS-A-TB762-VJ13V
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Wire to Board
SeriesA-TB762
PackagingBulk
Number of Levels1
Positions Per Level13
Pitch0.300" (7.62mm)
Mating OrientationVertical with Board
Current20A
Voltage300V
Wire Gauge12-30 AWG
Mounting TypeThrough Hole
Wire TerminationScrew - Rising Cage Clamp
FeaturesInterlocking (Side)
ColorGreen
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Housing MaterialThermoplastic
Contact Material - Plating-
Clamp Material - PlatingBrass - Nickel Plated
Screw Material - PlatingSteel - Zinc Plated
Torque - Screw0.4 Nm (3.5 Lb-In)
Screw ThreadM3
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A-TB762-VJ13V
Related LinksA-TB76, A-TB762-VJ13V Datasheet, ASSMANN WSW Components Distributor
A-TB762-VJ13V Details Description
Related parts for A-TB762-VJ13V
JUMPER-H1504TR/A3048L/X 12" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC TXRX RS485/422 10MBPS 8-SOIC datasheet.pdf
TOOL HAND CRIMP HEAVY HEAD datasheet.pdf
RES 634K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 11POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 100W datasheet.pdf