Vishay/BCcomponents MCS04020D9100BE100
MCS04020D9100BE100 picture photo
Mfg. Part Number
MCS04020D9100BE100
Brief Description
RES SMD 910 OHM 0.1% 1/16W 0402
Datasheet Download
MCS04020D9100BE100.pdf
Availability of MCS04020D9100BE100
QUANTITY
MCS04020D9100BE100 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCS04020D9100BE100
Internal Part NumberEIS-MCS04020D9100BE100
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)910
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.015" (0.37mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCS04020D9100BE100
Related LinksMCS04020D, MCS04020D9100BE100 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MCS04020D9100BE100 Details Description
Related parts for MCS04020D9100BE100
LED 1.8MM RA YELLOW PC MOUNT datasheet.pdf
IC CTRLR LIION BAT CHRG SOT23-5 datasheet.pdf
RES SMD 46.4 OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
VARISTOR 17.6V 2KA DISC 20MM datasheet.pdf
XFRMR T3/DS3/E3/STS1 1:1.155CT datasheet.pdf
RES 26.1K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 18VWM 30.66VC P600 datasheet.pdf
D4NL-1HFA-B4 datasheet.pdf
RES SMD 280 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf